Facebook

Badminton

O badmintonu

Badminton na squashovém kurtu je ideální doplňkový tréninkový čas nebo příjemný čas s přáteli u sportu. Squashový kurt díky svým pevným rozměrům neposkytuje rozměry klasického badmintonového kurtu, skvělou zábavu si však užijete stejně.

Badminton podporuje účelnou koordinaci pohybů, obratnost, pohyblivost, vytrvalost, ale i sílu. A pokud chcete být lepší, musíte všechny tyto vlastnosti trénovat.

Badminton je jedním z nejrychlejších, nejnáročnějších a nejkomplexnějších sportů. A stejně jako squash je vhodný pro všechny věkové kategorie obou pohlaví. Vpodstatě vám stačí dvě rakety a jeden košíček pro úplně rekreační hru. Pokud však chcete přidat na dynamice, je vhodné hrát na body přes síť.  A pokud venku nepanuje ideální počasí, klimatizovaný kurt s mobilní sítí je ideální místo pro vaši zábavu.

Masovému rozvoji pomohlo, že se badminton dostal v roce 1992 na program olympijských her. V ČR má tento sport  poměrně dlouhou tradici (organizovaně má více než 50 let) a v poslední době základna  příznivců a aktivních hráčů roste.

Badminton se hraje ve sportovních halách na vyznačených kurtech rozdělených uprostřed sítí s výškou 155 centimetrů. Při hře dva protivníci (respektive dvě dvojice) odpalují přes síť pomocí rakety opeřený míček a snaží se donutit protivníka k chybě. Chybou je zahrání míčku mimo vymezené území nebo neodehrání protivníkem správně zahraného míčku. Na rozdíl od squashe se zde míček neodráží od země a je hrán vždy přímo z voleje. To může ortodoxním squashistům či tenistům dělat zpočátku problémy J.

I v badmintonu se hrají klasické disciplíny:

Dvouhra – hraje jeden hráč proti druhému hráči

Čtyřhra – hrají dva hráči proti dvěma hráčů

Smíšená čtyřhra – hrají čtyři hráči, vždy muž a žena na každé straně

 

Stručná pravidla: Badminton se hraje do 21 bodů bez ztrát, tzn. Každá chyba přináší bod soupeři. U badmintonu platí obdobná pravidla jako u všech ostatních síťových sportů. Aut je při dopadu míčku mimo hřiště, čára se počítá jako dobrý míč. Zasažení pásky při podání je povoleno, stejně jako při hře a stejně jako ve všech džentlmenských sportech se očekává omluva protihráče.

 

Více o pravidlech najdete na:

http://czechbadminton.cz/pravidla

https://cs.wikipedia.org/wiki/Badminton

http://www.badminton-pravidla.cz/